Пошук інформації в Інтернеті

Вчитель інформатики Заверуха Н. В., Класична гімназія при ЛНУ ім. Івана Франка

Тема: Пошук інформації в Інтернеті

Мета: ознайомити з методикою пошуку необхідних даних, використовуючи системи Інтернету; ознайомити з класифікацією пошукових систем Інтернету

Цільові завдання: розвивати навики роботи у мережі; навчити використовувати веб-каталоги і пошукові системи для знаходження інформації в Інтернеті; навчити знаходити в Інтернеті інформацію на задану тему; обирати стратегію пошуку інформації в Інтернеті; зберігати знайдену інформацію; виховувати інформаційну культуру учнів

Ключові поняття:  пошукова система, каталог, покажчик, ключові слова, правила пошуку, вибране, журнал, налаштування браузера, кодування

Тип уроку: формування знань і вдосконалення вмінь та навичок

Хід уроку

I. Організаційний етап

II. Мотивація

Як відомо, Інтернет називають Глобальною Інформаційною Системою. Однак все частіше зі сторінок комп'ютерної преси чується куди менш почесне визначення – Глобальний Інформаційний Смітник. І в чомусь скептики праві. Адже зібрати інформацію, нагромадити її – це навіть не пів справи. Скоріше – десята частина. А головне завдання – структурувати її, забезпечити швидкі можливості пошуку і доступу до будь-яких потрібних відомостей. Цей принцип лежить в основі будь-якої бази даних, будь-якого зібрання інформації. Але тільки не в основі Інтернет.

Багато років тому один великий сліпець (ні, не Гомер, а Хорхе Луїс Борхес) в одній зі своїх розповідей описав немислимий кошмар: безмежну Вавілонську бібліотеку, що зберігає в собі всі книги, що коли-небудь були і будуть написані на всіх мовах світу. Усі можливі сполучення букв всіх алфавітів. Серед нескінченної безлічі томів можна знайти усе, що завгодно. Історію вашого життя, точну хроніку кінця Світу і навіть справжнє ім'я Бога. Але в тому й справа, що знайти не можна нічого – і каталог бібліотеки, звичайно, існує, але він загублений у нескінченній книжковій масі...
Борхес і не підозрював, що його розповідь настільки точно вгадає долю тоді ще не існуючої мережі Інтернет... Воля Мережі, доступність і простота розміщення інформації і повна незалежність серверів один від одного допомогла Інтернет стати явищем всесвітнього масштабу. Але вона ж і перетворила Мережу в хаос... Звичайно, існує якась структура - сервери, сторінки... Але на тому самому сервері ви можете знайти збори різноманітних картинок, методику обчислення опору сталі марки Зю-159 і канонічний життєпис якого-небудь Томи Лебедєва... І ще мільйон інших речей, про які часто не обізнаний навіть хазяїн цього сервера. Існують і цілі "електронні міста" (наприклад, гігантський сервер безкоштовних "домашніх сторінок" Geocіtіes), "населені" сотнями тисяч електронних жителів...Тож як бути? Як відшукати серед мільйонів сторінок ту саму, єдину і неповторну, на якій саме і знаходиться потрібна вам інформація? От і починається наш перший дійсний  найкоштовніший – урок роботи з Інтернет. Опанувавши прийоми пошуку інформації в Мережі, можна з легкістю сказати "прощавай" усім громіздким, паперовим виданням. Тому що все інше можна розкопати вже самостійно – кращого підручника Мережі, ніж сам Інтернет, придумати неможливо.

III.     Вивчення нового матеріалу

Засоби пошуку інформації в мережі

В сучасному світі поширення набули два різновиди пошукових засобів: веб-каталоги та пошукові системи.

Веб-каталог – сайт, на якому зібрано багато посилань на інші сайти, відсортованих і розділених на категорії згідно з тематикою.

Всі каталоги Інтернет побудовані по принципу „від загального – до часткового” і володіють зручною деревовидною структурою. Зазначимо, що інформацію каталогів люди збирають вручну, тож вони не в змозі опрацювати все, що є у WWW, але побудовані в значно “розумніший” спосіб, ніж пошукові системи. Тому якщо ви не знайшли потрібної інформації в одному каталозі, варто пошукати в іншому. Зайшовши на титульну сторінку будь-якого каталогу, одразу ж можна побачити перерахунок основних категорій – „Комп’ютери”, „Інтернет”, „Культура”, „Наука” і так далі. Клацнувши на будь-яке посилання, наприклад, „Комп’ютери” – можна перейти на іншу сторінку, яка, в свою чергу, запропонує список підрозділів. Ось так, крок за кроком, поступово звужуючи тему, можна дістатись до сторінки з перерахунком посилань на сайти, які цікавили. Абсолютна більшість каталогів також мають власну систему пошуку. Зазвичай пошук здійснюється за короткими описами сайтів і назвами категорій, а не за вмістом веб-сторінок, як у пошукових службах.

Найбільшим веб-каталогом у Всесвітній павутині вважають Open Directory Project (http://dmoz.org/) : у ньому містяться посилання більш ніж на 4 мільйони сайтів. Великими є також каталоги Yahoo! Directory (http://dir.yahoo.com/), MavicaNET (http://www.mavicanet.com/), українські Мета (http://meta.ua/)  і  UaPortal (http://www.uaportal.com/ukr/Catalog/), російські каталоги Яндекс (http://yaca.yandex.ru), Апорт (http://www.aport.ru/), Рамблер (http://rambler/ru/).

Оскільки каталоги призначені переважно для пошуку сайтів за загальною тематикою, за їх допомогою майже неможливо знайти відповідь на якесь конкретне запитання. Це можна зробити лише з використанням пошукових систем.

Пошукова система – веб-сайт, призначений для пошуку сторінок, що містять задане слово або словосполучення чи відповідають іншим критеріям.

Основною функцією пошукових систем є надання динамічно оновлюваної інформації про веб-вузли та їх вміст. Якщо користувач надсилає запит до пошукової системи, вона виконує пошук не у всій WWW, а у наявних БД за допомогою засобів швидкого пошуку.

Найпопулярнішими  є такі пошукові системи: Яндекс(http://www.yandex.ru/), Апорт! (http://www.aport.ru/), AltaVista(http://www.altavista.com/), Yahoo! (http://www.yahoo.com/), Excite(http://www.excite.com/, Lycos (http://www.lycos.com/), HotBot (http://www.hotbot.com/).  Серед міжнародних засобів варто виокремити багатомовний пошуковий сервер Live Search (http://www.live.com/) – складову мережі інтернет-послуг корпорації Майкрософт. Але найпопулярнішою системою вважається Google (http://www.google.com/).

Формулювання запиту та отримання результатів

Існує багато різних пошукових систем. У кожної з них свої методи збирання інформації. Інтернет збільшився настільки. Що внаслідок пошуку можна отримати список із тисяч посилань на різні веб-сторінки. Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • Ретельно підбирайте ключові слова для пошуку;
 • Не вводьте відразу всі ключові слова;
 • Використовуйте нетрадиційні факти;
 • Правильно будуйте запит;
 • Перевіряйте орфографію у тексті4
 • Використовуйте тематичний пошук, якщо система надає таку можливість.

Є певні правила введення ключових слів, коли за допомогою спеціальних символів можна задати конкретний запит. Таку систему пошуку називають розширеним пошуком. Кожна система має також окрему сторінку розширеного пошуку, де за допомогою полів і розкривних списків можна сформувати складний критерій.

Пошукова система виводить отримані результати на спеціальній сторінці результатів. Кожен запис на ній містить заголовок у вигляді гіперпосилання на сторінку, що відповідає введеному критерію пошуку, фрагмент тексту із заданими словами та додаткову інформацію. Зазвичай система видає велику кількість результатів пошуку, тому в нижній частині сторінки результатів є посилання на сторінки-продовження.

Пошукова система Google

Найбільш потужна, надійна та високошвидкісна пошукова система. Забезпечує гарні результати пошуку як англійською, так і російською/українською мовою. Використовує базу даних і алгоритми пошуку Yahoo!. Має свій каталог web. Підтримує пошук у межах вказаного web-сайту. Дає відмінні результати при пошуку ресурсів, пов'язаних з інформаційними технологіями. Google шукає не лише гіпертекстові файли (html), але і файли у форматі PDF, DOC, PostScript, Corel Word Perfect і ін. Пошукова система Google має можливість пошуку зображень. При цьому у запиті можна вказати бажаний розмір, глибину кольору, формат файлу. Google дозволяє обрати мову інтерфейсу, мовні зони для пошуку, кількість повідомлень при видачі результатів та ін.

Для пошуку сторінок, що містять певний фрагмент тексту, в єдине поле на головній сторінці слід увести потрібні ключові слова, а потім натиснути клавішу Enter або клацнути кнопку  Пошук Google.

Над полем пошуку розташовані посилання для вибору бази даних, у якій виконуватиметься пошук, зокрема:

 • Веб – основна база даних Google;
 • Зображення – одна з найбільших в Інтернеті база даних зображень;
 • Групи – інтерактивні онлайнові середовища – групи Google;
 • Блоги – база даних, що забезпечує пошук у блогах.

         Праворуч на сторінці розташовано ще три посилання:

 • Складний пошук – вибір додаткових параметрів пошуку;
 • Налаштування – настроювання пошукового сервера відповідно до вподобань користувача;
 • Мовні інструменти – мовне настроювання системи Google.

         У Google діє декілька правил формулювання умов пошуку, зокрема:

 1. літери можна вводити в будь-якому регістрі – під час пошуку регістр не враховується;
 2. якщо введений текст взято в лапки, система Google шукає саме його, а якщо ні – то сторінки, що містять слова, які в ньому зустрічаються.

Кодування

Якщо текст україно- чи російськомовної сторінки відображається неправильно, то потрібно змінити спосіб кодування сторінки командами Вид->Кодування. Тип кодування потрібно підбирати з меню навмання з-поміж таких способів кодування (кодових сторінок):

 • Кирилиця (Windows);
 • Юнікод;
 • Кирилиця (DOS);
 • Кирилиця (KOI8-U);
 • Кирилиця (K0I8-R) тощо.

IV.  Практична робота №8 “Пошук інформації в Інтернеті”

Знайти відповіді на наступні запитання та заповнити  таблицю:

№завдання

Критерії пошуку

Відповідь

Адреса сторінки

 

 

 

 

Запустити  програму браузер та виконати наступні завдання:

1)    Отримати прогноз погоди для Львова: а)на поточний день; б) на наступний день; в) на тиждень.

2)    Дізнатися курс гривні відносно світових валют.

3)    Знайти адреси сайтів, що містять реферати з математики, фізики, але не інформатики.

4)    Знайти адреси кількох Інтернет-бібліотек з онлайн-доступом (можливість завантажити для перегляду публікацію, книжку).

5)    Знайти дані про кількість замків у Львівській області та їх розташування.

6)    Знайти адреси сайтів фірми та представництва у Львові за вибором: Oriflame, Avon, Samsung, Nokia, LG, Mersedes, Ford, Opel, Lanos.

7)    Знайдіть інформацію про рік створення та історію міста Львова.

8)    Знайти прайс-лист комп’ютерної фірми.

9)    Знайдіть герб міста Львова(великий і малий).

10)     Знайти адреси декількох вільнодоступнгих серверів електронної пошти.

11)     Знайти улюблену музичну композицію.

V.  Підсумки уроку, домашнє завдання

 1. Завдання за підручником.
 2. З’ясувати, якими послугами на пошукових порталах можна користуватися, окрім пошуку інформації.
 3. Творче завдання: підготувати повідомлення за темою “Відмінності пошукових служб від мета пошукових систем”.

Це може бути цікаво

Це може бути цікаво